Republika Bocvana je celinska država v južni Afriki, ki je bila pred svojo neodvisnostjo v letu 1966 znana kot britanski protektorat Bechuanaland. Na zahodu in severu meji na Namibijo, na vzhodu na Zimbabve, ter na jugu na Južno Afriko, s katero je tesno povezano tudi bocvansko gospodarstvo, ki temelji predvsem na reji živine in rudarjenju. Glavno mesto države je Gaborone.
Bolezen | Cepljenje |
Za vse potnike je obvezno cepljenje proti rumeni mrzlici in certifikat | |
Če niste bili cepljeni za ošpice, mumps, rdečke (MMR), DI-TE PER (davica, oslovski kašelj, tetanus) in poliovirus.
Angola zahteva cepljenje proti rumeni mrzlici za vse potnike, starejše od 1 leta.
Priporočila CDC:
za vse potnike, starejše od 9 mesecev.
Cepiti se je potrebno 10 dni pred potovanjem in v 10-letnem intervalu, če je nadaljevanje tveganja.
Cepljenje proti hepatitisu A je priporočljivo za vse potnike, ki potujejo ali delajo na področjih z srednjim ali visokim tveganjem za prenos virusa hepatitisa A, kjer so lahko izpostavljeni virusom preko vode ali hrane. Primeri obolenj s hepatitisom A na potovanju se lahko pojavijo tudi med potovanji v države v razvoju, za katere že obstajajo standardni potovalni načrti z ustaljenimi nastanitvami in prehranjevalnimi navadami.
Cepljenje proti hepatitisu B je priporočljivo za vse potnike, ki potujejo ali delajo na področjih s srednjim ali visokim tveganjem za prenos virusa (HBV), še posebno za tiste, ki so lahko izpostavljeni kontaktu s krvjo in drugimi telesnimi tekočinami, imajo spolne odnose z lokalnim prebivalstvom ali se lahko okužijo pri zdravljenju (npr. pri nesrečah…).
Cepljenje proti tifusu je priporočljivo za vse potnike, ki potujejo ali delajo na področju centralne Afrike, še posebej za tiste, ki bodo obiskali manjša mesta, vasice in podeželje ter dalj časa ostali pri prijateljih in sorodnikih, kjer so v večji meri izpostavljeni okužbi s tifusom preko hrane in vode.
Cepljenje proti steklini je priporočljivo samo za določene skupine potnikov, ki preživijo veliko časa zunaj, posebej v ruralnih predelih in sicer pri aktivnostih, kot so: kolesarjenje, kampiranje ali pohodništvo. Prav tako je cepljenje proti steklini priporočljivo za potnike z značilnimi poklicnim tveganjem (npr. veterinarji), za dolgotrajne potnike in osebe, ki živijo na področjih z visokim tveganjem izpostavljenosti; za potnike, ki so vključeni v aktivnosti, ki jih lahko pripeljejo v direkten stik z netopirji, mesojedimi živalmi in drugimi nevarnimi sesalci. Posebej ogroženi so otroci, ker se radi igrajo z živalmi, lahko prejmejo več ugrizov ali pa o njih ne poročajo.
Priporočeno za odrasle potnike, ki so prejeli primarno serijo ali inaktiviranih poliovirusov (IPV) ali oralno polio cepivo (OPV). Priporočamo dodatni odmerek IPV pred odhodom.
Področja Angole z malarijo: vsa
V kolikor potujete v Angolo svetujemo, da se pred potovanjem o ustrezni zaščiti posvetujete z zdravnikom v Ambulanti za potnike.
Kako preprečujemo malarijo:
Posebno opozorilo: Klorokin ni učinkovito antimalarično zdravilo v Angoli in ga naj ne bi uporabljali.
Uradni jezik: angleščina (uradni), setswana
Državna himna: Fatshe leno la rona (Blagoslovljena bodi ta plemenita dežela)
Glavno mesto: Gaborone
Površina: 581.730 km²
Prebivalstvo: 2.038.228
Gostota: 3,4/km²
Valuta: bocvanska pula (BWP)
Časovni pas: UTC+2
Vrhnja internetna domena: .bw
Zgodovina
Bantujska plemena so se naselila na področju Bocvane in sosednjih pokrajin v začetku 16. stoletja. Glavna etnična skupina, Tswana, je prišla na to ozemlje z juga na začetku 19. stoletja, za časa Zulujskih vojn. V drugi polovici 19. stoletja so izbruhnili spopadi med črnskimi plemeni in Buri iz Transvaala, Oranja ter Angleži iz Kaaplanda. Leta 1885 je Bocvana postala britanski protektorat. Z ustanovitvijo Južnoafriške unije leta 1910 in naseljevanjem belcev v Južni Rodeziji so bile ustvarjene dokončne meje britanskega protektorata. Leta 1965 je Bocvana dobila široko avtonomijo, 30. septembra 1966 pa je razglasila neodvisnost.