Po zadnjih podatkih Evropskega centra za preprečevanje in obvladovanje bolezni (ECDC) naj bi število spolno prenosljivih okužb v Evropi močno naraslo.
V primerjavi z lanskim letom se je število primerov gonoreje povečalo za 48 %, primerov sifilisa za 34 %, primerov klamidije pa za 16 %.
Spolno prenosljive okužbe se širijo predvsem z nezaščitenimi spolnimi stiki. Nekatere med njimi se lahko prenašajo tudi med nosečnostjo, porodom in dojenjem ter z okuženo krvjo ali krvnimi pripravki. Imajo velik vpliv na zdravje okuženih posameznikov. Če niso zdravljene, lahko povzročijo resne posledice, med drugim nevrološke bolezni, bolezni srca in ožilja, neplodnost, zunajmaternično nosečnost ter povečano tveganje za virus človeške imunske pomanjkljivosti (HIV) in naposled tudi slabšo kakovost življenja.
Ključni so dovolj zgodnja diagnoza ter redni pregledi oseb s spolno prenosljivimi boleznimi in njihovih spolnih partnerjev. To je namreč najboljša osnova za učinkovito zdravljenje, preprečitev zapletov ter nadaljnjega prenosa okužb.