Kje najdem informacije o vstopnih pogojih glede cepljenja in testiranja na covid-19?

Pred potovanjem pridobimo informacije glede cepljenja proti covid-19 in testiranja ter  nasvete in navodila za zaščito pred in na potovanju.

Vstopni pogoji glede cepljenja in testiranja na covid-19 so specifični za vsako državo in se tudi hitro spreminjajo. Tudi interpretacije o “polnem cepljenju” se razlikujejo med državami.

Informacije o aktualnih pogojih za vstop v posamezno najdete na uradnih spletnih straneh posamezne države in/ali na predstavništvu določene države v Sloveniji ali EU.

Aktualizirane pogoje za vstop v posamezno državo lahko najdete tudi na:

https://www.gov.si/podrocja/zunanje-zadeve/informacije-za-popotnike/

https://www.gov.si/drzave/

https://www.gov.si/teme/koronavirus-sars-cov-2/prehajanje-meja/

https://travelbans.org/

Vsak potnik bi moral izvajati ukrepe za zaščito sebe in drugih. Pomembna je higiena rok in ohranjanje fizične razdalje. Ne glede na status cepljenja nosimo dobro prilegajočo masko, ki pokriva nos in usta, če je gneča (letališča, postaje, pristanišča, nakupovalna središča) ali je  prostor slabo prezračen (letala, vlaki, avtobusi, ladje/trajekti).

Ali ljudje, ki so preboleli COVID-19 lahko potujejo?

DA, ljudje, ki so preboleli COVID-19, lahko potujejo, če izpolnjujejo ostale pogoje za potovanje. Potniki bi morali upoštevati vsa potovalna priporočila in zahteve za domača in mednarodna potovanja.

Če ste v zadnjih 90 dneh preboleli COVID-19, se vam NI treba testirati, vendar morate vsekakor upoštevati vsa druga priporočila (vključno s testiranjem, če se vam pojavijo simptomi covid-19).

Če se vam pred, med ali po potovanju pojavijo simptomi covid-19, se morate izolirati in posvetovati z zdravstvenim delavcem glede priporočil za testiranje.

Kdaj naj ljudje NE potujejo?

NE potujte, če …

  • imate simptome COVID-19 (vročina, kašelj, težave z dihanjem), tudi če ste v zadnjih 90 dneh že preboleli COVID-19 ali ste bili ustrezno cepljeni proti COVID-19.
  • je vaš test na COVID-19 pozitiven. Ne potujte znotraj 10 dni po pojavu simptomov ali datumu, ko je bil vaš pozitiven test opravljen in niste imeli simptomov.
  • če ste imeli tesen stik z osebo s COVID-19 in vam je bila priporočena karantena, vsaj 5 dni po zadnjem tesnem stiku z osebo s COVID-19 ne potujte. Najbolje je, da se kar 10 dni izognete potovanju.

Če morate potovati v času med 6. in 10. dnem po zadnji izpostavljenosti okužbi:

  • se pred potovanjem prepričajte, da je rezultat vašega testa negativen in da ste brez simptomov. Testirajte se vsaj 5. dan po zadnjem tesnem stiku. Če se ne testirate, je najbolje, da se izognete potovanju kar 10 dni.
  • nosite dobro prilegajočo se masko ves čas potovanja med 6. in 10. dnem po izpostavljenosti, ko ste v bližini drugih. Če ne morete nositi maske, v tem času ne potujte.

(Povzeto po CDC, 13. junij 2022)

Kaj naredim, če med potovanjem na letalu, ladji ali vlaku zbolim?

Če med potovanjem  (letalo, ladja, vlak itd.) zbolite, obvestite kabinsko osebje. Morda boste premaknjeni na sedež, ki je bolj oddaljen od drugih. Če je le mogoče, vzdržujte vsaj 1 meter razdalje od drugih. Med potovanjem nenehno pravilno nosite masko, pogosto čistite roke z razkužilom, pokrijte z robčkom usta in nos, ko kašljate ali kihate oziroma to naredite v  upognjeni komolec.  Čim prej prekinite potovanje, pridobite informacije o tem, kako najdete  zdravstveno pomoč in jo takoj poiščite.

(Povzeto po WHO, 2022)

Priporočamo tudi, da preberete opozorila na:

Preverite stanje v državi, kamor potujete

DržavaSkupaj okuženihUmrliOzdravljeni%Trenutno okuženiTesti
Združene države Amerike104,393,4641,135,341101,471,46197.2%1,786,6621,160,408,714
Indija44,683,122530,74144,150,61798.8%1,764915,265,788
Francija39,533,323164,28639,277,89099.4%91,147271,490,188
Nemčija37,810,147166,01637,413,20099%230,931122,332,384
Brazilija36,857,916697,24835,933,39697.5%227,27263,776,166
Japonska32,633,74168,79621,576,39166.1%10,988,55492,355,701
Južna Koreja30,228,88933,55229,787,51398.5%407,82415,804,065
Italija25,453,789186,83325,014,98698.3%251,970265,478,247
Združeno kraljestvo24,274,361204,17124,028,57199%41,619522,526,476
Rusija21,967,983395,14821,362,02997.2%210,806273,400,000
Turčija17,042,722101,4920%16,941,230162,743,369
Španija13,731,478118,43413,557,69998.7%55,345471,036,328
Vietnam11,526,52243,18610,613,19492.1%870,14285,826,548
Avstralija11,312,90418,82811,260,63199.5%33,44578,835,048
Argentina10,037,135130,4219,882,57998.5%24,13535,716,069
Tajvan9,596,66016,4309,151,36595.4%428,86530,242,606
Nizozemska8,582,50022,9898,549,30399.6%10,20825,984,435
Iran7,564,551144,7527,337,66797%82,13255,034,937
Mehika7,377,333332,3246,614,13989.7%430,87019,356,195
Indonezija6,730,537160,8226,565,41197.5%4,304114,158,919
Poljska6,381,036118,7405,335,94083.6%926,35638,123,036
Kolumbija6,357,200142,5446,181,43197.2%33,22536,951,507
Avstrija5,789,99121,7095,734,33199%33,951211,273,524
Grčija5,708,30135,6305,669,18599.3%3,486102,228,365
Portugalska5,564,25426,0335,533,12399.4%5,09845,915,651
Ukrajina5,373,104111,0635,254,03397.8%8,00832,603,805
Čile5,123,00763,8505,054,72998.7%4,42848,154,268
Malezija5,037,24236,9424,990,22799.1%10,07367,696,761
Izrael4,787,39612,2024,769,13899.6%6,05641,373,364
Severna Koreja4,772,813744,772,739100%00
Tajska4,726,98433,8654,692,63699.3%48317,270,775
Belgija4,695,40333,5824,646,67999%15,14236,583,888
Češka4,590,52942,3194,538,35498.9%9,85656,897,884
Kanada4,550,25650,3804,448,64097.8%51,23666,343,123
Peru4,482,120219,0124,258,95195%4,15737,781,834
Švica4,386,55614,4524,367,59799.6%4,50723,325,133
Filipini4,073,50465,8103,998,07798.1%9,61734,354,542
Južnoafriška republika4,056,458102,5953,912,50696.5%41,35726,473,049
Romunija3,325,00667,5763,252,10497.8%5,32626,389,988
Danska3,173,3408,1503,164,08999.7%1,101129,147,644
Posebno administrativno območje LR Kitajske Hongkong2,877,72413,3702,530,33187.9%334,02376,123,870
Švedska2,694,89323,4192,671,44299.1%3219,426,657
Srbija2,472,84817,7082,441,72498.7%13,41612,176,105
Irak2,465,54525,3752,439,49798.9%67319,544,451
Singapur2,218,0501,7222,145,07896.7%71,25024,756,666
Madžarska2,192,44748,6772,139,85797.6%3,91311,394,556
Nova Zelandija2,182,3553,7812,169,32099.4%9,2547,710,637
Bangladeš2,037,57829,4421,992,69497.8%15,44215,247,014
Slovaška1,860,95920,9491,839,36698.8%6447,391,356
Gruzija1,814,18016,9261,776,54897.9%20,70616,920,079
Jordanija1,746,99714,1221,731,00799.1%1,86817,201,885
Irska1,700,8178,5151,685,33299.1%6,97012,990,476
Pakistan1,576,34430,6401,538,68997.6%7,01530,570,862
Norveška1,477,9545,1121,472,01699.6%82611,002,430
Finska1,459,1988,7391,447,88099.2%2,57912,028,400
Kazahstan1,406,07013,6951,383,02098.4%9,35511,575,012
Slovenija1,322,0787,0571,311,55499.2%3,4672,825,448
Litva1,297,2279,5491,282,76498.9%4,91410,351,976
Bolgarija1,295,52438,1831,254,63996.8%2,70210,993,239
Maroko1,272,25816,2961,255,90098.7%6212,935,664
Hrvaška1,267,73617,8861,249,25898.5%5925,479,883
Libanon1,229,05710,7931,087,58788.5%130,6774,795,578
Gvatemala1,228,77420,1141,205,98798.1%2,6736,774,651
Bolivija1,188,73922,3491,147,25396.5%19,1372,705,422
Kostarika1,186,1769,158860,71172.6%316,3074,659,757
Tunizija1,150,35629,3080%1,121,0484,997,373
Kuba1,112,4578,5301,103,82399.2%10414,298,479
Ekvador1,051,23935,9421,011,68296.2%3,6153,082,403
Združeni arabski emirati1,049,5372,3481,032,88798.4%14,302198,685,717
Urugvaj1,032,7107,6091,023,93999.2%1,1626,114,822
Panama1,029,7018,5961,020,20699.1%8997,475,016
Mongolija1,007,8742,1791,005,67099.8%254,030,048
Nepal1,001,10512,020989,06998.8%166,004,101
Belorusija994,0377,118985,59299.2%1,32713,646,641
Latvija975,3716,218968,85399.3%3007,858,608
Saudova Arabija828,0649,577815,60598.5%2,88245,055,321
Azerbajdžan828,01810,092817,73998.8%1877,491,233
Paragvaj806,25619,8200%786,4362,657,506
Bahrajn700,8351,544698,54199.7%75010,688,096
Šrilanka671,99416,828655,15997.5%76,486,117
Kuvajt662,8582,570660,23799.6%518,455,743
Dominikanska republika660,0954,384644,78597.7%10,9263,740,928
Ciper642,6631,287633,42298.6%7,9549,640,118
Mjanmar (Burma)633,83619,490614,30696.9%409,949,661
Palestinsko ozemlje621,0085,404615,44599.1%1593,078,533
Estonija613,8912,912524,99085.5%85,9893,659,157
Moldavija598,67311,953504,14284.2%82,5783,216,305
Venezuela551,6015,845545,01698.8%7403,359,014
Egipt515,64524,613442,18285.8%48,8503,693,367
Libija507,1626,437500,72198.7%42,483,446
Kitajska503,3025,272379,05375.3%118,977160,000,000
Etiopija499,5927,572486,72697.4%5,2945,462,895
Katar492,595686491,63699.8%2734,065,369
Reunion485,895919418,57286.1%66,4041,603,660
Honduras470,94011,1040%459,8361,620,796
Armenija446,0088,717435,16297.6%2,1293,242,901
Bosna in Hercegovina401,40216,258379,08494.4%6,0601,884,721
Oman399,4494,628384,66996.3%10,15225,000,000
Severna Makedonija346,5339,641336,74497.2%1482,218,852
Kenija342,8175,688337,09598.3%343,967,062
Zambija341,2614,048335,47598.3%1,7383,877,355
Albanija334,1873,595328,97398.4%1,6191,941,032
Bocvana329,2272,800325,93499%4932,026,898
Luksemburg297,7571,133288,99197.1%7,6334,412,567
Črna gora286,4212,797283,30798.9%3172,699,023
Brunej276,067225243,60188.2%32,241717,784
Alžirija271,3866,881182,75367.3%81,752230,861
Nigerija266,4633,155259,85097.5%3,4585,708,974
Zimbabve262,3245,658255,42897.4%1,2382,525,756
Uzbekistan250,5981,637241,48696.4%7,4751,377,915
Mozambik231,9942,233228,80598.6%9561,371,127
Martinik229,6871,0970%228,590828,928
Laos217,9817580%217,2231,233,207
Islandija208,6882290%208,4591,996,384
Afganistan208,6697,891186,24089.3%14,5381,189,808
Kirgizistan206,5922,991196,40695.1%7,1951,907,195
Salvador201,7854,230179,41088.9%18,1452,610,114
Guadeloupe201,3941,0070%200,387938,039
Trinidad in Tobago187,9084,326183,26497.5%318888,936
Maldivi185,715311163,68788.1%21,7172,213,831
Gana171,1121,462169,63699.1%142,527,319
Namibija170,7414,088166,45297.5%2011,062,663
Uganda170,4003,630100,43158.9%66,3393,012,408
Jamajka153,6293,484102,26866.6%47,8771,183,986
Kambodža138,6943,056135,62697.8%123,091,420
Ruanda133,0901,468131,55998.8%635,959,042
Kamerun123,9931,965118,61695.7%3,4121,751,774
Malta117,062824115,62398.8%6152,109,235
Barbados106,157571105,57099.4%16790,354
Angola105,1841,931103,21698.1%371,499,795
Jersey101,160223100,83499.7%1031,252,808
Francoska Gvajana98,02842011,25411.5%86,354651,257
Demokratična republika Kongo95,5141,46384,26488.2%9,787846,704
Senegal88,9021,97186,92997.8%21,146,543
Malavi88,5592,68685,36996.4%504624,784
Slonokoščena obala87,99383387,14699%141,672,411
Surinam82,2271,4000%80,827240,907
Nova Kaledonija79,84531479,52699.6%598,964
Francoska Polinezija77,9576490%77,3080
Svazi74,1331,42272,67698%351,048,704
Gvajana72,9501,29471,35797.8%299717,867
Belize70,66068869,94999%23576,016
Fidži68,84888366,79497%1,171667,953
Madagaskar67,8271,41966,37097.9%38524,209
Sudan63,7545,00858,27791.4%469562,941
Mavretanija63,66599762,43798.1%2311,009,957
Zelenortski otoki63,22941362,75699.3%60401,622
Butan62,6052161,56498.3%1,0202,303,734
Sirija57,4533,16454,28994.5%0146,269
Burundi53,4923853,39499.8%60345,742
Sejšeli50,66517250,44099.6%530
Gabon48,98130648,67499.4%11,621,909
Andora47,83916547,56399.4%111249,838
Papua Nova Gvineja46,75067043,98294.1%2,098249,149
Curaçao45,98629544,72097.2%971496,693
Aruba43,99323642,43896.5%1,319177,885
Tanzanija42,6648460%41,8180
Mayotte42,0021880%41,814176,919
Mauritius41,6521,04339,94395.9%666358,675
Togo39,35429039,06199.3%3806,803
Gvineja38,24046737,75798.7%16660,107
Otok Man38,0081160%37,892150,753
Bahami37,49183336,36697%292257,839
Lesoto34,79072325,98074.7%8,087431,221
Ferski otoki34,658280%34,630778,000
Haiti34,07686033,03396.9%183132,422
Mali32,78474331,95797.5%84789,700
Kajmanski otoki31,472378,55327.2%22,882222,773
Saint Lucia29,80340929,09597.6%299210,983
Benin27,98916327,82399.4%3604,310
Somalija27,3181,36113,18248.3%12,775400,466
Kongo - Brazzaville25,37538624,00694.6%983347,815
Salomonovi otoki24,5751530%24,4220
San Marino23,42712223,27699.4%29157,634
Timor-Leste23,41513823,10298.7%175278,529
Mikronezija22,676580%22,61854,967
Burkina Faso22,02539621,59698.1%33248,995
Lihtenštajn21,3408921,23799.5%14112,457
Gibraltar20,39911116,57981.3%3,709534,283
Grenada19,68023819,35898.4%84182,981
Bermudi18,77115818,60799.1%61,025,656
Nikaragva18,4912254,22522.8%14,0410
Južni Sudan18,36813818,11598.6%115410,280
Tadžikistan17,78612517,26497.1%3970
Ekvatorialna Gvineja17,19018316,88398.2%124365,697
Tonga16,7341315,63893.5%1,083535,009
Samoa16,087291,60510%14,453187,397
Monako16,0566515,98299.5%978,646
Dominika15,7607415,67399.4%13229,344
Džibuti15,69018915,42798.3%74305,941
Marshallovi otoki15,5841715,52899.6%390
Centralnoafriška republika15,36811315,20098.9%5581,294
Gambija12,58637212,18996.8%25155,686
Saint Martin12,233631,39911.4%10,771112,382
Vanuatu12,0141411,97699.7%2424,976
Grenlandija11,971212,76123.1%9,189164,926
Jemen11,9452,1599,12476.4%662329,592
Nizozemski Karibi11,6613810,47689.8%1,14730,126
Sint Maarten11,0149110,90599%1862,056
Eritreja10,18910310,08699%023,693
Niger9,9313128,89089.5%729254,538
Saint Vincent in Grenadine9,5851239,45498.6%8113,504
Antigva in Barbuda9,1061468,95498.3%618,901
Komori8,9921618,82798.2%40
Gvineja Bissau8,9471768,65696.7%115145,231
Liberija8,0622947,76696.3%2139,824
Sierra Leone7,7601260%7,634259,958
Čad7,6521944,87463.7%2,584191,341
Britanski Deviški otoki7,305640%7,241107,339
Cookovi otoki7,01526,99399.7%2019,690
Saint Kitts in Nevis6,592466,53799.2%9126,903
Otoki Turks in Caicos6,537386,47499%25611,527
Sao Tome in Principe6,280776,20298.8%129,036
Palau5,98695,97699.8%168,820
Saint Barthélemy5,42060%5,41478,646
Kiribati5,008182,70354%2,2870
Nauru4,62114,60999.7%1120,509
Angvila3,904123,87999.4%1351,382
Posebno administrativno območje LR Kitajske Macao3,4931203,35796.1%167,850
Saint Pierre in Miquelon3,45222,44970.9%1,00125,400
Wallis in Futuna3,427743812.8%2,98220,508
Tuvalu2,80500%2,8050
Sveta Helena2,166020.1%2,1640
Falklandski otoki1,93001,930100%08,632
Montserrat1,40381,37698.1%1917,762
Niue747074699.9%10
Diamond Princess7121369998.2%00
Vatikan29029100%00
Zahodna Sahara101990%00
MS Zaandam92777.8%00
Tokelau500%50

Seznam cepiv / zdravil v razvoju