Otroci imajo veliko energije in večina jih veseljem potuje v nove kraje. Na poti si pridobivajo izkušnje in nabirajo prijetne spomine. Da bi bilo potovanje z otroki, zlasti majhnimi, čim prijetnejše, se je treba primerno pripraviti.
Na potovanjih na potnike prežijo tudi številne neprijetnosti in različna tveganja. Ta so lahko večja za otroke kot za odrasle. In vendar se je z otroki prav tako mogoče odpraviti tudi na daljšo pot. Kako se bomo pripravili, pa je v veliki meri odvisno od izbire načina potovanja in trajanja potovanja.
V domačem okolju smo prilagojeni na nadmorsko višino, podnebne razmere, živimo v nekem ravnovesju z mikrobi in drugimi tveganji. Na potovanju pa se lahko spremeni nadmorska višina, poslabšajo podnebne razmere, pride do stika z novimi mikrobi, zamenja se časovni pas… Vsi ti dejavniki lahko vplivajo na otrokovo zdravstveno stanje oziroma lahko privedejo do bolezni, zaradi katere je treba poiskati zdravstveno pomoč ali potovanje celo prekiniti. Priporočljivo je, da se vsaj mesec pred potovanjem z otrokom oglasite v ambulanti za potnike. Z zdravnikom se boste pogovorili o splošnih in posebnih tveganjih na potovanjih. Glede na starost in zdravstveno stanje otroka, vam bo predlagal izbiro varnejših potovalnih ciljev oziroma boste skupaj pripravili ustrezno prilagojen potovalni načrt.
Če ima otrok kronično bolezen, je priporočljivo pred daljšim potovanjem obiskati tudi izbranega pediatra, da opravi kontrolni pregled. Pediater vam bo svetoval o morebitni spremembi režima jemanja zdravil med potovanjem. Če potrebujete pribor (injekcijske igle za enkratno uporabo), naj vam napiše spremno pismo v angleščini. Če ima otrok hudo bolezen (npr. motnje imunskega stanja, stanja zaradi katerega so potrebne pogoste transfuzije, cistično fibrozo…), je bolje, da o daljšem potovanju dobro premislite oziroma ga odložite.
Otroci, predvsem dojenčki, potrebujejo neverjetno veliko reči Seznam lahko seveda sproti prilagajate svojim potrebam:
Predlogi za zabavanje otrok, medtem ko družina potuje od točke A do točke B, vključujejo:
Malčki in majhni otroci so pogosto izbirčni jedci. Potovanje v neznane kraje z novo hrano in drugačno rutino obrokov lahko dodatno poruši prehranjevalne navade vašega otroka. Predlogi vključujejo:
Na kaj moramo pomisliti, če z otrokom odhajamo na potovanje v daljne ”eksotične” kraje?
Tegobe potovanja z letalom otroci kar dobro prenašajo, vsaj dokler se jim vse zdi novo in zanimivo. Na večjih letališčih imajo poleg igralnih kotičkov tudi sobe za previjanje in dojenje. Če otrok že hodi, v letališki zgradbi uporabljajmo zapestni trak (ki bo prav prišel tudi ob drugih priložnostih), da se otrok ne bi izgubil. Še pri prijavi (čekiranju) za polet je treba uslužbence opozoriti na otroka. Če je mlajši od dveh let, zaprosite za sedež ob stenskih pregradah, kjer so v večjih letalih nameščene zložljive mize z zasilno posteljico. Vanjo lahko malčka odložimo med obroki hrane, pa tudi spal bo veliko bolje kot v naročju. Najboljša mesta so pri oknu. Na sredinske pregrade namreč prikazujejo filme, kar pomeni, da bo otroka med spanjem motila migetajoča svetloba. Pri vzletanju in pristajanju je treba polico, na kateri je posteljica, zložiti, otroka pa vzeti v naročje in ga na svoj varnostni pas privezati z dodatnim varnostnim pasom. Previjanju je namenjena posebna zložljiva mizica v toaletnih prostorih. V skrajni sili lahko malčka previjemo kar na sedežu. Otrokom je pri boljših letalskih družbah na voljo tudi otroška hrana, vendar je treba tovrstno željo sporočiti vnaprej, po možnosti že pred poletom. Otroški voziček lahko vzamemo v letalo, vendar ga je treba označiti kot ostale kose prtljage. Voziček prevzamejo stevardese šele pred vstopom v letalo in ga shranijo na primerno mesto.
Potovanje z ladjo še najbolj buri otroško domišljijo.
Potovanje z vlakom je lahko za otroka še najmanj naporno, saj ima na voljo veliko več prostora kot v drugih prevoznih sredstvih.