Cepljenje in zaščita
Zdravstvena tveganja
Priporočljiva rutinska cepljenja:
Če niste bili cepljeni za ošpice, mumps, rdečke (MMR), DI-TE PER (davica, oslovski kašelj, tetanus) in poliovirus.
Rumena mrzlica:
Cepljenje proti rumeni mrzlici je priporočljivo za vse potnike, starejše od 1 leta.
Potebujete mednarodni certifikat o cepljenju oz.profilaksi (International certificate of Vaccination or Prophylaxis – ICVP). Potnikom, ki nimajo veljavnega certifikata se dovoli vstop v državo, v kolikor s strinjajo, da podpišejo pismeno izjavo pod prisego, da Bolivija ne nosi nikakršne odgovornosti, v kolikor zbolite na področju Bolivije.
Priporočila CDC: Za potnike starejše od 9 mesecev, ki potujejo vzhodno od Andov.
Cepljenje se ne priporoča za potovanja v mesta La Paz ali Sucre.
Cepiti se je potrebno 10 dni pred potovanjem z enim odmerkom cepiva.
Veljavnost certifikata je neomejena.
Hepatitis A:
Cepljenje proti hepatitisu A je priporočljivo za vse potnike, ki potujejo ali delajo na področjih z srednjim ali visokim tveganjem za prenos virusa hepatitisa A, kjer so lahko izpostavljeni virusom preko vode ali hrane. Primeri obolenj s hepatitisom A na potovanju se lahko pojavijo tudi med potovanji v države v razvoju, za katere že obstajajo standardni potovalni načrti z ustaljenimi nastanitvami in prehranjevalnimi navadami.
Hepatitis B:
Cepljenje proti hepatitisu B je priporočljivo za vse potnike, ki potujejo ali delajo na področjih z srednjim ali visokim tveganjem za prenos virusa (HBV), še posebno za tiste, ki so lahko izpostavljeni kontaktu s krvjo in drugimi telesnimi tekočinami, imajo spolne odnose z lokalnim prebivalstvom ali se lahko okužijo pri zdravljenju (npr. pri nesrečah…).
Tifus:
Cepljenje proti tifusu je priporočljivo za vse potnike, ki potujejo ali delajo na področju tropske južne Amerike, še posebej za tiste, ki bodo obiskali manjša mesta, vasice in podeželje ter dalj časa ostali pri prijateljih in sorodnikih, kjer so v večji meri izpostavljeni okužbi preko hrane in vode.
Steklina:
Cepljenje proti steklini je priporočljivo samo za določene skupine potnikov, ki preživijo veliko časa zunaj, posebej v ruralnih predelih in sicer pri aktivnostih, kot so: kolesarjenje, kampiranje ali pohodništvo. Prav tako je priporočljivo za potnike z značilnimi poklicnim tveganjem (npr. veterinarji), za dolgotrajne potnike in osebe, ki živijo na področjih z visokim tveganjem izpostavljenosti; za potnike, ki so vključeni v aktivnosti, ki jih lahko pripeljejo v direkten stik z netopirji, mesojedimi živalmi in drugimi nevarnimi sesalci. Posebej ogroženi so otroci, ker se radi igrajo z živalmi, lahko prejmejo več ugrizov ali pa o njih ne poročajo.
Malarija:
Področja Bolivije z malarijo: Vsa področja pod 2500 m (<8202 ft) v sledečih predelih: Beni, Chuquisaca, Cochabamba, La Paz, Pando, Santa Cruz, Tarija. Ni je v mestu La Paz.
V kolikor potujete v predele Bolivije z malarijo, svetujemo, da se pred potovanjem o ustrezni zaščiti posvetujete z zdravnikom v Ambulanti za potnike.
Poti za preprečevanje malarije:
- predpisana antimalarična zdravila
- uporaba repelentov, pokrita koža za zaščito pred piki komarjev
- prenočevanje v klimatiziranih in dobro zaprtih sobah ali pod zaščitnimi mrežami
Posebno opozorilo: Klorokin ni učinkovito antimalarično zdravilo v Boliviji in naj ga ne bi uporabljali.