Cepljenje
Zdravstvena tveganja
Za Kitajsko ni obveznih cepljenj, tablete proti malariji so obvezne.
Hepatitis A:
Cepljenje proti hepatitisu A je priporočljivo za vse potnike, ki potujejo ali delajo na področjih z srednjim ali visokim tveganjem za prenos virusa hepatitisa A, kjer so lahko izpostavljeni virusom preko vode ali hrane. Primeri obolenj s hepatitisom A na potovanju se lahko pojavijo tudi med potovanji v države v razvoju, za katere že obstajajo standardni potovalni načrti z ustaljenimi nastanitvami in prehranjevalnimi navadami.
Hepatitis B:
Cepljenje proti hepatitisu B je priporočljivo za vse potnike, ki potujejo ali delajo na področjih z srednjim ali visokim tveganjem za prenos virusa (HBV), še posebno za tiste, ki so lahko izpostavljeni kontaktu s krvjo in drugimi telesnimi tekočinami, imajo spolne odnose z lokalnim prebivalstvom ali se lahko okužijo pri zdravljenju (npr. pri nesrečah…).
Tifus:
Cepljenje proti tifusu je priporočljivo za vse potnike, ki potujejo ali delajo na področju Vzhodne Azije, še posebej za tiste, ki bodo obiskali manjša mesta, vasice in podeželje ter dalj časa ostali pri prijateljih in sorodnikih, kjer so v večji meri izpostavljeni okužbi preko hrane in vode.
Steklina:
Cepljenje proti steklini je priporočljivo samo za določene skupine potnikov, ki preživijo veliko časa zunaj, posebej v ruralnih predelih in sicer pri aktivnostih, kot so: kolesarjenje, kampiranje ali pohodništvo. Prav tako je priporočljivo za potnike z značilnimi poklicnim tveganjem (npr. veterinarji), za dolgotrajne potnike in osebe, ki živijo na področjih z visokim tveganjem izpostavljenosti; za potnike, ki so vključeni v aktivnosti, ki jih lahko pripeljejo v direkten stik z netopirji, mesojedimi živalmi in drugimi nevarnimi sesalci. Posebej ogroženi so otroci, ker se radi igrajo z živalmi, lahko prejmejo več ugrizov ali pa o njih ne poročajo.
Japonski encefalitis:
Cepljenje je priporočljivo za vse ljudi, ki načrtujejo potovati na podeželske kmetije in v obdobjih, ko je na določenih področjih razglašen izbruh japonskega encefalitisa.
Malarija:
Področja Kitajske z malarijo: ruralni predeli provinc Anhui, Yunnan, Hainan. Redki primeri se pojavijo v ostalih ruralnih predelih države <1500 m (4921 ft) od maja do decembra. Malarije ni v glavnih rečnih poteh in urbanih naseljih.
V kolikor potujete v dele Kitajske z malarijo, svetujemo, da se pred potovanjem o ustrezni zaščiti posvetujete z zdravnikom v Ambulanti za potnike.
Poti za preprečevanje malarije:
- predpisana antimalarična zdravila
- uporaba repelentov, dolga oblačila za zaščito pred piki komarjev
- prenočevanje v klimatiziranih in dobro zaprtih sobah ali pod zaščitnimi mrežami
Znamenitosti, vredne ogleda
Peking – Prestolnica in kulturni center Kitajske. Nujno si poglej Prepovedano mesto, Trg nebeškega miru in Nebeški tempelj ter Poletno palačo. Lahko se sprehodite po velikem živalskem vrtu, si ogledate tradicionalno opero ali pa si privoščite znamenito masažo stopal.
Kitajski zid – Na žalost celoten zid ni ohranjen, zaradi njegove dolžine pa si ga lahko ogledate na različnih mestih. Najbolj znane dele lahko kot enodnevni izlet obiščete iz Pekinga, vendar se raje zapeljite nekoliko dlje (npr. do Simataia, saj se na dveh najbližjih mestih (Badaling in Juyongguan) tare turistov. Mesta možnih ogledov: http://www.travelchinaguide.com/china_great_wall/scene/.
Xi’an – Svetovno znane vojske glinenih vojščakov v naravni velikosti.
Suzhou – Vzhodne Benetke. Mesto je zaščiteno kot svetovna kulturna dediščina in znano po mnogih kanalih, čudovitih vrtovih in po svili.
Tai Shan – Najbolj sveta in najbolj obiskana gora izmed petih taoističnih svetih gora. Na njo so se povzpeli vsi pomembnejši možje kitajske zgodovine (med drugimi Konfucij in Mao Zedong). Iz vrha je prečudovit pogled na okoliško pokrajino, še bolj posebno doživetje pa je dočakati sončni vzhod.
Macau – Do leta 1999 je bilo mesto pod Portugalci, sedaj pa je posebna kitajska pokrajina. Prva in zadnja evropska kolonija na Kitajskem še danes ohranja svoj kolonialni šarm. PAZITE, če v Macao vstopite iz Kitajske, se smatra, kot da ste zapustili državo!
Tibet – Zaradi visoke nadmorske višine Tibet poznamo pod imenom Streha sveta. Pokrajina pa je znana predvsem po budizmu, samostanih in menihih ter visokih gorah. Ko slišimo Tibet, pogosto pomislimo samo na Avtonomno pokrajino Tibet, ki pa zavzema samo manj kot polovico zgodovinskega ozemlja Tibeta (celotno ozemlje je razdeljeno med province Qinghai, Gansu, Yunnan, Sichuan in Tibet Automous Region). Zaradi birokratskih preprek (razne dovolilnice) je vredno razmisliti o obisku Tibeta izven meja TAR.
Yangshou – Slikovito mestece leži v središču znamenite kitajske kraške pokrajine. Ostri koničasti hribi, ki se vzpenjajo iz vode, in riževe terase so raj za fotografe. Lahko se popeljete s tradicionalno bambusovo barko, splezate na stožčaste hribčke in si ogledate ribolov s kormorani.
Nastanitve
Kitajska je priljubljena med popotniki tudi zaradi možnosti poceni prenočišč in hrane. Seveda se cene razlikujejo glede na kraj. Najdražja je vzhodna obala in velika mesta, medtem ko so ostali predeli veliko cenejši.
Razen ob večjih praznikih in kitajskih počitnicah (prvi teden v maju in oktobru ter kitajsko novo leto) ležišč raje ne rezervirajte vnaprej (če niste prisiljeni zaradi vize), saj boste skoraj zagotovo nastanitev plačali dražje, kot če bi prišli nenajavljeni. Na recepciji ne pozabite vprašati za popust!
Na podeželju lahko spite v skupnih prostorih že za 20 Y naprej oz. 40 Y za sobo, medtem ko v Pekingu stane štirikrat več. V hostlih nižjega ranga pogosto ne govorijo angleško, tako da je poznavanje osnov kitajščine dobrodošlo.
Stran za on-line rezervacijo hostlov: http://www.hostelcn.com/en.
Hrana
Hrana ima v kitajski kulturi posebno mesto. Ljudje ji posvečajo veliko pozornosti in Kitajcem dober obrok pomeni ogromno. Zaradi geografske razčlenjenosti se tudi hrana razlikuje glede na pokrajino, na splošno pa je zelo okusna. Obrok v lokalni restavraciji stane od približno 10 Y naprej. Dobro restavracijo boste prepoznal po velikem številu (zelo glasnih) gostov.