V Viktoriji je vse več primerov šigeloze, okuženih s sevi bakterij Shigella, ki so odporne na ključne priporočene antibiotike. Veliko primerov se pojavlja med moškimi, ki so imeli nedavni spolni stik z drugimi moškimi. Opazen je tudi med popotniki, ki se vračajo.
Moški, ki so imeli nedavni spolni stik z drugimi moškimi; in popotniki, ki se vrnejo iz držav z visoko stopnjo okužbe, imajo večje tveganje za okužbo s šigelozo, vključno s sevi Shigella, odpornimi na antibiotike.
Simptomi in prenos
Šigeloza je okužba črevesja, za katero je značilen akuten pojav driske (ki je lahko vodena ali vsebuje sledi gnoja, sluzi ali krvi), zvišana telesna temperatura, slabost, bruhanje in trebušni krči.
Običajno gre za samoomejujočo okužbo, vendar se lahko pri nekaterih ogroženih posameznikih, kot so majhni otroci, starejši ljudje in osebe z oslabljenim imunskim sistemom, pojavijo hude bolezni in zapleti.
Šigeloza je zelo nalezljiva in se večinoma prenaša po fekalno-oralni poti, tudi med spolnim stikom, zlasti pri oralnem in oro-analnem seksu. Simptomi se običajno razvijejo en do tri dni po izpostavljenosti, vendar se lahko v nekaterih primerih pojavijo že po 12 urah do celo en teden zatem.
Primeri ostajajo nalezljivi, medtem ko se bakterije Shigella še naprej izločajo z blatom. To lahko traja do štiri tedne po izginotju simptomov.
Zdravljenje vključuje veliko tekočine in peroralnih rehidracijskih napitkov. V primerih hude okužbe bo morda potrebno zdravljenje z antibiotiki.