Kraljevina Svazi je majhna celinska država v južni Afriki, ki na zahodu, severu in jugu meji na Južnoafriško republiko, na vzhodu pa na Mozambik. Imenovana je po Bantuskem plemenu Swazi.
Bolezen | Cepljenje |
Priporočljiva rutinska cepljenja: Če niste bili cepljeni za ošpice, mumps, rdečke (MMR), DI-TE PER (davica, oslovski kašelj, tetanus) in poliovirus.
Hepatitis A: Cepljenje proti hepatitisu A je priporočljivo za vse potnike, ki potujejo ali delajo na področjih z srednjim ali visokim tveganjem za prenos virusa hepatitisa A, kjer so lahko izpostavljeni virusom preko vode ali hrane. Primeri obolenj s hepatitisom A na potovanju se lahko pojavijo tudi med potovanji v države v razvoju, za katere že obstajajo standardni potovalni načrti z ustaljenimi nastanitvami in prehranjevalnimi navadami.
Hepatitis B: Cepljenje proti hepatitisu B je priporočljivo za vse potnike, ki potujejo ali delajo na področjih z srednjim ali visokim tveganjem za prenos virusa (HBV), še posebno za tiste, ki so lahko izpostavljeni kontaktu s krvjo in drugimi telesnimi tekočinami, imajo spolne odnose z lokalnim prebivalstvom ali se lahko okužijo pri zdravljenju (npr. pri nesrečah…).
Tifus: Cepljenje proti tifusu je priporočljivo za vse potnike, ki potujejo ali delajo na področju južne Afrike, še posebej za tiste, ki bodo obiskali manjša mesta, vasice in podeželje ter dalj časa ostali pri prijateljih in sorodnikih, kjer so v večji meri izpostavljeni okužbi s tifusom preko hrane in vode.
Steklina: Cepljenje proti steklini je priporočljivo samo za določene skupine potnikov, ki preživijo veliko časa zunaj, posebej v ruralnih predelih in sicer pri aktivnostih, kot so: kolesarjenje, kampiranje ali pohodništvo. Prav tako je cepljenje proti steklini priporočljivo za potnike z značilnimi poklicnim tveganjem (npr. veterinarji), za dolgotrajne potnike in osebe, ki živijo na področjih z visokim tveganjem izpostavljenosti; za potnike, ki so vključeni v aktivnosti, ki jih lahko pripeljejo v direkten stik z netopirji, mesojedimi živalmi in drugimi nevarnimi sesalci. Posebej ogroženi so otroci, ker se radi igrajo z živalmi, lahko prejmejo več ugrizov ali pa o njih ne poročajo.
Malarija: Področja Svazija z malarijo: prisotna je v severnih in vzhodnih predelih meje z Mozambikom in JAR, vključno s predeli Lubombo.
V kolikor potujete v predele Svazija z malarijo, svetujemo, da se pred potovanjem o ustrezni zaščiti posvetujete z zdravnikom v Ambulanti za potnike.
Poti za preprečevanje malarije:
· predpisana antimalarična zdravila
· uporaba repelentov, dolga oblačila za zaščito pred piki komarjev
· prenočevanje v klimatiziranih in dobro zaprtih sobah ali pod zaščitnimi mrežami
Posebno opozorilo: Klorokin ni učinkovito antimalarično zdravilo v Svazi in naj ga ne bi uporabljali.
Uradna jezika: angleščina in svazijščina
Državna himna: Oh God, Bestower of the Blessings of the Swazi
Glavno mesto: Mbabane
Površina: 17.363 km²
Prebivalstvo: 1.106.000
Gostota: 68,2/km²
Valuta: lilangeni
Časovni pas: UTC+2
Vrhnja internetna domena: .sz
Nacionalna klicna koda: ++ 268
Zgodovina
Bantujsko pleme Swazi se je naselilo na tem območju v začetku 19. stoletja, kjer je pod kraljem Sobhuzo I. (1815 – 1839) ustanovilo svojo državo. Po priseljevanju Burov na to ozemlje v drugi polovici 19. stoletja je prišla pod oblast Velike Britanije, čeprav ji je z britansko – transvaalskima sporazumoma iz let 1881 in 1884 priznana neodvisnost. Po Burski vojni 1899 – 1902 preide pod neposredno britansko upravo, leta 1906 pa postane protektorat. Boj za popolno neodvisnost se prične s prihodom kralja Sobhuze II. na oblast leta 1921. Po Londonski konferenci februarja 1968 Svazi razglasi neodvisnost 6. septembra 1968.
Upravna delitev
Svazi je upravno razdeljen na štiri okraje (angleško district): Hhohho, Lubombo, Manzini, Shishelweni.